Asbest Yönetimi

Kurumsal Asbest Envanter Raporu ve Sökümü

Kurumsal Asbest Envanter Raporu ve Sökümü

Asbest (amyant), beyaz toprak olarak da bilinen, ısıya, aşınmaya, kimyasal maddelere oldukça dayanıklı, yapısal özellikleri açısından esnek lifli yapıda kanserojen bir mineraldir.

2013 yılında yürürlüğe giren Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik kapsamında, işletmeler gerçekleştirecekleri tüm asbest çalışmalarında yasal zorunlulukları uygulayarak, sıfır hata ve tolerans ile ülkemizi asbestten korumak ve mevcut asbestli malzemeleri bertaraf etmekle yükümlüdür.

Kent Asbest Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. asbest envanterinin çıkartılması, tespit edilen asbestli yapıların ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde sökümünün yapılması, oluşacak olan asbestli ve asbest ile kontamine olmuş atıkların bertaraf edilmesi amacıyla sektörün tecrübeli Asbest Söküm Uzmanları tarafından kurulmuş ÇİGEM GRUP firmasıdır.

ASBESTİN KULLANIM ALANLARI

Tekstil Endüstrisi ( Lifler, kumaşlar, ipler)
Çimento Endüstrisi (Saç, boru)
İnşaat Endüstrisi (Çimento ürünlerinin işlenmesi)
Kimya Endüstrisi (Boya dolgusu, dolgu materyalleri, kauçuk ürünleri)
İzolasyon Endüstrisi (Isı,ses ve yangın)
Kağıt Endüstrisi
Fren, Debriyaj ve Balata Üretimi
Gemi Yapımı
Vagon Üretimi

ASBESTİN İNSAN SAĞLIĞINA ETKİLERİ

Asbest yüzyıllar boyu yaygın bir şekilde ısıya direnci, liflerinin kolay işlenir olması nedeniyle sihirli madde olarak kullanılmıştır.

Ancak meydana getirdiği sağlık sorunları yirminci yüzyılın başında anlaşılmaya başlanmış, kullanım yaygınlığı azaltılmıştır.

Yapılan araştırmalar asbestin neden olduğu hastalık yelpazesinin kanser ve kanser dışındakiler olmak üzere oldukça geniş olduğunu ortaya koymaktadır. Mezotelyoma adı verilen bir tür akciğer zarı kanseri, gırtlak kanseri, asbesozis adı verilen bir tür akciğer hastalığı riskler arasındadır.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 125 milyon kişi çalışma ortamlarında asbeste maruz kalmaktadır.

Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre ise her yıl yüz binin üzerinde işçi asbestin neden olduğu hastalıklara bağlı olarak hayatını kaybetmektedir.

ÇİGEM ÇEVRE ve grubumuz bünyesindeki diğer asbest söküm uzmanlarıyla; kurumsal alanınız içerisinde yer alan yıkılması yada sökülmesi  planlanan yapılarda ‘Asbest Envanter Raporu’, ‘Atık Yönetim Planı’, ‘Asbest Söküm İşleri ve Asbest Söküm Raporu’ firmamızın deneyimli Asbest Söküm Uzmanları ve Çevre Mühendisleri tarafından hazırlanmaktadır.

Back to list